Żelisławice - Przyrów - Dawne Gończyce, Sobolew i okolice

Dawne Gończyce, Sobolew i okolice
Przejdź do treści

Menu główne:

Żelisławice - Przyrów

Pielgrzymka > 2013 rok

 Żelisławice, msza.

 Nazwa Żelisławice pochodzi od imienia Żelisław. W średniowieczu tereny wsi były rozparcelowane między kilku właścicieli. W latach 1376-1382 Żelisławicami władali Pietrasz, jego bratanek Paszko oraz Tomasz i Piotr, wszyscy używający mało rozpowszechnionego herbu Tarczała. W połowie następnego stulecia wieś była w posiadaniu Jana i Tomasza herbu Prawdzic. Na początku XVI wieku rozdrobnienie własności było tutaj tak duże, iż spadający do szeregów zagrodowej szlachty współwłaściciele wsi zamieszkiwali aż w ośmiu dworach.

 Secemin, odpoczynek.

 Pierwsza wzmianka o Seceminie pochodzi z 1326. Osada wymieniona została jako siedziba parafii, która liczyła 288 mieszkańców i miała obszar 57 km². W 1401 na mocy przywileju wydanego przez Władysława Jagiełłę Secemin otrzymał prawa miejskie. Równocześnie król nadał Piotrowi Szafrańcowi tytuł własności miasta oraz prawo do pobierania mostowego.

 Koniecpol, odpoczynek obiadowy.

 Pierwotna nazwa brzmiała Koniecpole (Coneczpole 1386 r.), co znaczy „pole leżące na końcu”. Z Koniecpola pochodzili Koniecpolscy, znany ród herbu Pobóg. Jan Koniecpolski był kanclerzem. Stanisław Koniecpolski (1591-1646), kasztelan krakowski i hetman wielki koronny, wybudował tu w 1642 roku cenny architektonicznie kościół.
 
29 grudnia 1443 roku w Budzie król Polski Władysław Warneńczyk, na prośbę Przedbora z Koniecpola wydał akt lokacyjny dla osady Koniecpol. Dokument ten nadawał miastu prawo niemieckie w odmianie średzkiej, a jego licznych mieszkańców obdarzał wieloma przywilejami.

 Koniecpol, 14c, grupa ks. Pawła Bieleckiego.

 Ulesie, przegląd kolumny siedleckiej.

 Przyrów, nocleg

 Przyrów – wieś gminna w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim nad Wiercicą. Został założony jako miasto w roku 1369 na terenie wsi Komorów przez Jakuba Rechickiego z Nagłowic.

Kazik Paciorek
Gończyce
Dawne zdjęcia, historia, pielgrzymka, OSP, rodzinne
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego