Kostomłoty - Łopuszno - Dawne Gończyce, Sobolew i okolice

Dawne Gończyce, Sobolew i okolice
Przejdź do treści

Menu główne:

Kostomłoty - Łopuszno

Pielgrzymka > 2014 rok

 10 sierpnia grupa 9c przeszła z Kostomłotów do Łopuszna. Po dwóch latach nieobecności nocleg grupy na starym miejscu, na boisku szkolnym.
 Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od łopianu (łopucha) – rośliny, która licznie występowała w tych okolicach. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XIV w. W dokumencie z 1355 wieś zapisana została pod nazwą Łopuszna, w 1367 już jako Łopuszno. W XV w. wieś była własnością rodziny Łopuszańskich. Pod koniec XIV, lub na początku XV w. powstał tu pierwszy drewniany kościół. W XVII w. Łopuszno nabył Zygmunt Łącki. Kolejnymi właścicielami miejscowości byli Derszniakowie herbu Korczak.
 W 1732 po ślubie Anny Derszniakównej z Janem Dobieckim herbu Ostoja dobra Łopuszna stały się własnością rodu Dobieckich. Majątek składał się z zabudowań dworskich otoczonych parkiem i czterech folwarków: Łopuszno, Jasień, Sady (bądź Chucisko) i Zarębieńce.
 Pod koniec XIX w. w Łopusznie znajdowały się 62 domy. Wśród mieszkańców przeważała ludność żydowska. Na 828 osób zamieszkujących Łopuszno – 587 było narodowości żydowskiej. We wsi koncentrował się okoliczny handel, Łopuszno było zamieszkiwane przez dużą liczbę rzemieślników. Znajdował się tu kościół parafialny, sąd gminny, kancelaria gminna oraz bożnica.
 Zdjęcia otrzymane od Arlety Radziej, muzycznej z grupy 9c.

Kazik Paciorek
Gończyce
Dawne zdjęcia, historia, pielgrzymka, OSP, rodzinne
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego