Życzyn - Dęblin - Dawne Gończyce, Sobolew i okolice

Dawne Gończyce, Sobolew i okolice
Przejdź do treści

Menu główne:

Życzyn - Dęblin

Pielgrzymka > 2013 rok

 Życzyn – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie garwolińskim, w gminie Trojanów. Za Królestwa Polskiego istniała gmina Życzyn
 Nocowaliśmy przy szkole. Msza święta była w kaplicy u zakonnic. Siostry przygotowały nam też śniadanie.

 I postój w Podebłociu. Zaproszono nas na podwórko, poczęstowano ciastem, wodą mineralną, kawą i herbatą
 We wczesnym średniowieczu w tej okolicy była osada przygrodowa. W czasie badań archeologicznych na jej terenie odkryto wiele zabytków poczynając od młodszego paleolitu. Stwierdzono nawet zabytki tzw. kultury niemeńskiej. Najciekawsze jednak są trzy gliniane tabliczki pokryte znakami. Są to najstarsze wczesnośredniowieczne zabytki pisma na ziemiach polskich. Odczytanie ich sprawia duże trudności. Na jednej prawdopodobnie udało się odczytać litery greckie IXH na drugiej IXS co ma oznaczać Iesos Christos Nika (Jesus Chrystus Zwyciężaj) i Jezus Chrystus. Trzeciej, zawierającej najwięcej znaków nie udało się odczytać. Tabliczki datowane są na IX wiek, a więc na 100 lat przed chrystianizacją Polski.
 

 Przejście przez Kletnię

 II postój. Najpierw zaszliśmy do kaplicy w Rokitni, a potem zaproszono nas na obiad do szkoły.

 III postój w Stężycy i jej obejście

 Miejscowość wzmiankowana od XIV wieku. Prawa miejskie w latach 1330–1869. Stężyca była niegdyś ośrodkiem ziemi stężyckiej, będącej częścią województwa sandomierskiego. W okresie przedłużającego się bezkrólewia po ucieczce z kraju króla Henryka Walezego od 12 maja do 4 czerwca 1575 r. miasto było głównym miejscem obrad Sejmu Stężyckiego (w różnych źródłach wydarzenie to określane jest także jako Zjazd Stężycki). Dnia 15 maja 1875 r. miejscowość utraciła prawa miejskie.

 Dojście do Dęblina. Tu zaplanowano nocleg.

Kazik Paciorek
Gończyce
Dawne zdjęcia, historia, pielgrzymka, OSP, rodzinne
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego